více o šikaně

Malý průvodce šikanou v zaměstnání

Šikana byla, je a bohužel asi i bude součástí pracovního procesu nejen v Česku. Co tedy dělat, když se stanete její obětí? Osudy lidí, které to postihlo, a různé druhy pracovní šikany.

Stand up to bullying

Inspiring words — and smart ideas — about standing up for yourself, even when it seems impossible.

Pracovala u policie a zažila drsnou šikanu. Hlavní je nebát se o tom mluvit nahlas, říká

Petra Lhotáková pracovala u Policie ČR,…..

Šikana na pracovišti: jak se bránit

Co všechno tento termín zahrnuje?

Co se dá považovat za šikanu na pracovišti? Jak může vypadat kyber šikana? Existuje šikana při práci z domova? 

O šikaně na pracovišti v čase koronaviru s Michaelou Švejdovou

Jak je to v dnešní době s šikanou na pracovišti? Jak se projevuje? Jak se jí bránit? Na koho se obrátit o pomoc? 

Šikanou na pracovišti je i nepovedený žert, který dovedl kolegu k sebevraždě

Šikanu není úplně snadné rozpoznat. Nejznámější je šikana ze strany nadřízeného k podřízenému, kdy nadřízený hledá způsoby jak pracovníka poškodit – křičí na něj, neustále hledá chyby, neproplácí peníze na přesčasy apod. Existuje ale i šikana nadřízeného ze strany podřízených, nebo šikana mezi spolupracovníky.

Vypočítáno: nejdůležitější důvody, proč lidé mění práci

Devatenáct procent lidí změnilo během posledních 12 měsíců práci. Proti loňsku narostl jejich počet o tři procentní body a dá se očekávat, že bude růst i dál. Proč lidé odcházejí a jak jsou nakonec se změnou práce spokojeni?

VYSLEPIČIT NEBO UTUTLAT?

Je správné se ozvat, když vidíte nějakou nepravost.

7 ukazatelů, podle kterých poznáte, že vás v práci šikanují

Neustále dostáváte podřadné úkoly. Na koberečku u ředitele jste už prakticky jako doma. Kolegové se vám smějí, za zády vás pomlouvají a dělají vám naschvály. Ne, to není výjev ze střední školy, ale realita mnoha zaměstnanců. Společným jmenovatelem je šikana na pracovišti. Jak ji ale rozpoznat od nevinného pošťuchování?

8 nejčastějších důvodů proč od vás utíkají kvalitní zaměstnanci

Skutečně víte, proč od vás odchází zaměstnanci? Máte prostor si s nimi sednout a tváří v tvář se pobavit, co a proč se jim ve firmě nelíbilo a zamyslet se, jestli na tom přece jenom není trošku pravdy? Cítíte, že jsou k Vám upřímní? Nebo si myslíte, že jsou nevděční a jednou budou litovat, že z vaší firmy odešli

Šikana v práci: utečte dřív, než skončíte v blázinci

Pro člověka postiženého šikanou na pracovišti je typické jednání pod tlakem, ve stresu, nižší výkon, častější chyby. Bývá častěji nemocný. Ovšem tzv. únik do nemoci nic moc nevyřeší.

Bossing? Častěji to dělají vědomě ženy, tvrdí oběť

Když přichází šikana na pracovišti ze strany nadřízeného, jde o takzvaný bossing. Tuto zkušenost má za sebou i Julie Růžičková, která se rozhodla touto tématikou zabývat, a pomáhat tak ostatním obětem šikany. To vše v rámci Nadace Filantia. V podcastu Jiný hrníček jsme si povídali o tom, jak takový teror na pracovišti vypadá a jaké může mít důsledky

Sexuální obtěžování v práci je běžné. Obětem může pomoci taktika a důkazy

Dostala v SMS zprávě fotku penisu svého šéfa. Při jízdě autem jí sáhl do výstřihu. Na služební cestě ušetřil, aby museli spát ve společném pokoji. Vznesl otázku, jak bojuje se stresem, jen proto, aby jí mohl sdělit, že jemu pomáhá sex a jí by pomohl taky.

Whistleblowing není donašečství: Příručka nejen pro oznamovatele (2. vydání)

Do ruky se vám dostává druhé, aktualizované vydání příručky “Whistleblowing není donašečství”. Od prvního vydání v roce 2014 došlo v oblasti ochrany oznamovatelů k mnoha změnám. Ať už se týkají legislativních snah, dobrovolných opatření nebo celkového vnímání problematiky ve společnosti. Jedno se však nezměnilo – v České republice stále chybí komplexní a cílené legislativní zakotvení tématu.

PREVENCE SEXUÁLNÍHO OBTĚŽOVÁNÍ VE STÁTNÍ SPRÁVĚ

Příručka pro úřady

Metodika k přímé aplikovatelnosti směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie

Ministerstvo spravedlnosti Odbor střetu zájmů a boje proti korupci

WHISTLEBLOWING 2021: Otevřenost na pracovišti

ONLINE KONFERENCE

1.12.2021

Ministerstvo spravedlnosti Odbor střetu zájmů a boje proti korupci

38: Vím, jak řešit šikanu v práci – Michaela Švejdová

Co definuje šikanu na pracovišti? Co všechno může způsobit? Jak se mohou šikanovaní bránit, jak mohou situaci řešit? Jaká je nejlepší taktika na útoky různých typů mobberů?

Jen každý pátý Čech přizná peklo v práci

Článek o šikaně v zaměstnání, publikovaný v Lidových Novinách 27.6.2017 (PDF, 593 kB)

Mezilidské vztahy jsou neoddělitelnou součástí společenského života a ovlivňují bytí každého z nás.

Šikana (nerovné zacházení), diskriminace a sexuální obtěžování jsou považovány za tři nejčastější příklady problémového chování, které mohou vést k vážným zraněním osobní integrity člověka… Článek v Novinách odborového svazu státních orgánů a organizací (15.5.2017)

Respekt v zaměstnání

Nataly Žáčková představila příběh vzniku Mobbing Free Institutu a jeho činnost na VI. setkání růžových slonů.

ČR má podle statistik zkušenosti se šikanou asi 27% zaměstnanců.

Článek v Novinách odborového svazu státních orgánů a organizací (Vyšlo 29.4.2017)

Teror v práci

Časopis Chvilka pro tebe otiskl příběh paní Lenky, kterou její podřízení málem psychicky zničili. K vyřešení situace napomohla i naše Mobbing Free Poradna.
(Publikováno: Chvilka pro tebe, březen 2017)

Zakladatelka Mobbing Free Institutu hostem vysílání České konference rádia Vysíláme pro Vás

Stále častěji se šikana stává nechtěnou součástí našich životů, ať už u dětí ve školách, tak i v zaměstnání a na pracovištích. Zhoršuje se tak pracovní i životní prostředí, kde oběti trpí psychickými, fyzickými i sociálními problémy, které mohou v extrémních případech skončit i smrtí. Proč? Co s tím? Můžeme to změnit? Otázky pro Michaelu Švejdovou, z MFI. (Publikováno 21. 2. 2017)

Šikanu zažily dvě pětiny zaměstnanců

Dvě pětiny (38%) zaměstnanců zažily v posledních měsících na pracovišti šikanu, šestnáct procent dokonce opakovaně. Vyplývá to z odpovědí zaměstnanců v průzkumu Jobsindex společnosti LMC. (Zdroj: Novinky.cz, 1. února 2017)

Záznam z vysílání nedělního Radiožurnálu Českého rozhlasu

Na šikanu na pracovišti si v ČR v roce 2016 stěžoval každý čtvrtý člověk, jak vyplynulo z výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, provedeného mezi více než 7000 zaměstnanci. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje pilotní projekt na řešení šikany, prozatím ve státní správě. Více si poslechněte v záznamu z vysílání Radiožurnálu ze dne 29. ledna 2017. (zdroj: Český rozhlas)

Božena Rajmanová, Šikana v zaměstnání

Hrdina, blázen nebo udavač? Aneb jak česká společnost vnímá oznamovatele korupce a další témata spojená se šikanou na pracovišti. Božena Rajmanová hostem internetové TV Cesty k sobě.

Případ whistleblowerky: Říkali jí, že si zahrává s ohněm. Nevzdala to

Whistleblowerky jsou označovány za hrdinky, které se vzepřely zkorumpované státní správě. Jednou z nich je i Božena Rajmanová (v MFI má na starosti Mobbing Free Poradnu). Její příběh nespravedlnosti ale odhaluje, že problémy musíme hledat jinde, než jen v korupci… (Deník Referendum, 16.9.2016)

Šikana v práci

Rozhovor Michaely Švejdové z MFI a Tomáše Hajzlera (https://www.tomashajzler.com a https://www.peoplecomm.cz) o tom, co je to šikana v práci, jak častý je to u nás jev, proč vzniká a co s tím… (Publikováno 28.8.2016)

Založení Mobbing Free Institutu – rozhovor pro Studio ČT24

Rozhovor pro Českou televizi, který následoval bezprostředně po 1. tiskové konferenci k založení Mobbing Free Institutu v Evropském domě v Praze. Host: Michaela Švejdová, zakladatelka MFI. (Vysíláno 21.6.2016, vstup MFI cca od 15:10)

Šikana na pracovišti – způsoby obrany

Šikana na pracovišti je vysoce rozšířená a oběti šikany nemají dostatečné nástroje pro svoji obranu, případně nevyužívají ani současné možnosti. (Vysíláno na TV Barrandov)

Rozhovor pro Český rozhlas Plus

Pětina zaměstnanců v Česku má problémy s mobbingem, tvrdí vědci. Spolu s Rakouskem a Finskem tak Česká republika patří v Unii mezi země, kde se lidé nejvíc setkávají se šikanou… (Vysíláno 9.5.2016, vstup MFI cca od 13:10)

On-line rozhovor o šikaně na pracovišti

Čtvrtina Čechů čelí šikaně v práci. Na otázky ohledně šikany na pracovišti, jak se jí bránit a jak jí předejít odpovídala nezávislá poradkyně a konzultantka v oblasti šikany na pracovišti Michaela Švejdová. (iDNES.cz, vydáno 12.10.2015)

Zavalení prací a psychický teror. Šikana má mnoho podob, říká expertka

Práce, která se už nedá stíhat. Křik, šmírování nebo ponižování. To vše má stejného jmenovatele – šikanu v zaměstnání. Je třeba si uvědomit svou hodnotu a nenechat si šikanoidní jednání líbit, radí zakladatelka poradny Šikana v práci Michaela Švejdová. Následky můžou být pro člověka fatální, zejména ty zdravotní. (iDNES.cz, vydáno 11.10.2015)

Šikanovaní zaměstnanci nemají zastání. Potřebujeme, aby šikanu vymezil zákon, shodují se odborníci

Se šikanou v zaměstnání se v Česku setkala skoro čtvrtina lidí. České právo ale pojem šikany nezná, a tak je její prokazování velmi složité. Při úterním slyšení v Senátu se na tom shodli právníci, psychologové i sami šikanovaní. (www.ihned.cz, 29.9.2015)

VIDEO – Šikana na pracovišti – rozhovor pro ČT

Šikana má mnoho podob. Jednou z nich je i šikana na pracovišti, která není o nic méně nebezpečná, než ostatní formy. Jak jí čelit a řešit? Odpoví Michaela Švejdová, spoluzakladatelka Anti-Mobbing-Clubu. (Studio 6 na ČT 24, 13.1.2015).

Senátor Michálek: Šikana na pracovišti má být ošetřena zákonem

Různé formy šikany na pracovišti by měly být definovány zákonem. Shodli se na tom odborníci a hosté veřejného slyšení v Senátu, které inicioval senátor Libor Michálek. Ten chce předložit návrh zákona na začátku roku 2016. (Parlamentnilisty.cz, Vydáno 1. 10. 2015)

Souhrn článků k tématu šikany (nejen) na pracovišti – Právě Dnes

Souhrn článků z různých zdrojů…

unlock free PDF

You have Successfully Subscribed!

Free PDF download

You have Successfully Subscribed!

Stáhněte si PDF

You have Successfully Subscribed!

Stáhněte si PDF

You have Successfully Subscribed!