více o šikaně
Prevence šikany na pracovišti a vytváření důstojného pracovního prostředí jako cesta k úspěchu
Klíčové momenty, které vedly k založení Mobbing Free Institutu. Tvorba a efektivita metodik, přístupů a procesů pro nastavování důstojného pracoviště bez šikany, sociálního a psychologického bezpečí. Well being, psychohygiena, firemní kultura a mnoho dalších faktorů vedoucích k prevenci šikany a lepšímu pracovnímu prostředí. Jak začít? Nenechte si ujít doporučení pro HR a vedení (Publikováno: 12. 8. 2024)
Šikanu v sociálních službách řeším nejčastěji, říká expertka k Armádě spásy
Když zaměstnavatel nereaguje včas na oznámení, může se stát, že zaměstnanci využijí sílu médií. U šetření šikany může být mnoho otazníků, ale když i inspekce práce potvrzuje určitá pochybení, je dobré reagovat a neetickému jednání se postavit čelem. Když zaměstnavatel nereaguje včas na oznámení, může se stát, že zaměstnanci využijí sílu médií. U šetření šikany může být mnoho otazníků, ale když i inspekce práce potvrzuje určitá pochybení, je dobré reagovat a neetickému jednání se postavit čelem. (Publikovano 2. 11. 2024)
Když se nikdo neozve, bude šikana dál pokračovat. Proto je důležité ji nepřehlížet
(Publikovano 25 září 2024)
Pravidla korporátu mohou být někde nahoře
Jaké mají zaměstnanci šance přežít v soukolí korporátu? Za jakou cenu se maximalizuje míra klientova uspokojení?
Malý průvodce šikanou v zaměstnání
Šikana byla, je a bohužel asi i bude součástí pracovního procesu nejen v Česku. Co tedy dělat, když se stanete její obětí? Osudy lidí, které to postihlo, a různé druhy pracovní šikany.
Stand up to bullying
Inspiring words — and smart ideas — about standing up for yourself, even when it seems impossible.
Pracovala u policie a zažila drsnou šikanu. Hlavní je nebát se o tom mluvit nahlas, říká
Petra Lhotáková pracovala u Policie ČR,…..
Šikana na pracovišti: jak se bránit
Co všechno tento termín zahrnuje?
Co se dá považovat za šikanu na pracovišti? Jak může vypadat kyber šikana? Existuje šikana při práci z domova?
O šikaně na pracovišti v čase koronaviru s Michaelou Švejdovou
Jak je to v dnešní době s šikanou na pracovišti? Jak se projevuje? Jak se jí bránit? Na koho se obrátit o pomoc? (vydáno 24. březen 2021)
Šikanou na pracovišti je i nepovedený žert, který dovedl kolegu k sebevraždě
Šikanu není úplně snadné rozpoznat. Nejznámější je šikana ze strany nadřízeného k podřízenému, kdy nadřízený hledá způsoby jak pracovníka poškodit – křičí na něj, neustále hledá chyby, neproplácí peníze na přesčasy apod. Existuje ale i šikana nadřízeného ze strany podřízených, nebo šikana mezi spolupracovníky.
Vypočítáno: nejdůležitější důvody, proč lidé mění práci
Devatenáct procent lidí změnilo během posledních 12 měsíců práci. Proti loňsku narostl jejich počet o tři procentní body a dá se očekávat, že bude růst i dál. Proč lidé odcházejí a jak jsou nakonec se změnou práce spokojeni?
VYSLEPIČIT NEBO UTUTLAT?
Je správné se ozvat, když vidíte nějakou nepravost.
8 nejčastějších důvodů proč od vás utíkají kvalitní zaměstnanci
Skutečně víte, proč od vás odchází zaměstnanci? Máte prostor si s nimi sednout a tváří v tvář se pobavit, co a proč se jim ve firmě nelíbilo a zamyslet se, jestli na tom přece jenom není trošku pravdy? Cítíte, že jsou k Vám upřímní? Nebo si myslíte, že jsou nevděční a jednou budou litovat, že z vaší firmy odešli?
Šikana v práci: utečte dřív, než skončíte v blázinci
Pro člověka postiženého šikanou na pracovišti je typické jednání pod tlakem, ve stresu, nižší výkon, častější chyby. Bývá častěji nemocný. Ovšem tzv. únik do nemoci nic moc nevyřeší.
Bossing? Častěji to dělají vědomě ženy, tvrdí oběť
Když přichází šikana na pracovišti ze strany nadřízeného, jde o takzvaný bossing. Tuto zkušenost má za sebou i Julie Růžičková, která se rozhodla touto tématikou zabývat, a pomáhat tak ostatním obětem šikany. To vše v rámci Nadace Filantia. V podcastu Jiný hrníček jsme si povídali o tom, jak takový teror na pracovišti vypadá a jaké může mít důsledky
Sexuální obtěžování v práci je běžné. Obětem může pomoci taktika a důkazy
Dostala v SMS zprávě fotku penisu svého šéfa. Při jízdě autem jí sáhl do výstřihu. Na služební cestě ušetřil, aby museli spát ve společném pokoji. Vznesl otázku, jak bojuje se stresem, jen proto, aby jí mohl sdělit, že jemu pomáhá sex a jí by pomohl taky.
Whistleblowing není donašečství: Příručka nejen pro oznamovatele (2. vydání)
Do ruky se vám dostává druhé, aktualizované vydání příručky “Whistleblowing není donašečství”. Od prvního vydání v roce 2014 došlo v oblasti ochrany oznamovatelů k mnoha změnám. Ať už se týkají legislativních snah, dobrovolných opatření nebo celkového vnímání problematiky ve společnosti. Jedno se však nezměnilo – v České republice stále chybí komplexní a cílené legislativní zakotvení tématu.
PREVENCE SEXUÁLNÍHO OBTĚŽOVÁNÍ VE STÁTNÍ SPRÁVĚ
Příručka pro úřady
Metodika k přímé aplikovatelnosti směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie
Ministerstvo spravedlnosti Odbor střetu zájmů a boje proti korupci
WHISTLEBLOWING 2021: Otevřenost na pracovišti
ONLINE KONFERENCE
1.12.2021
Ministerstvo spravedlnosti Odbor střetu zájmů a boje proti korupci
38: Vím, jak řešit šikanu v práci – Michaela Švejdová
Co definuje šikanu na pracovišti? Co všechno může způsobit? Jak se mohou šikanovaní bránit, jak mohou situaci řešit? Jaká je nejlepší taktika na útoky různých typů mobberů?
Respekt v zaměstnání
Nataly Žáčková představila příběh vzniku Mobbing Free Institutu a jeho činnost na VI. setkání růžových slonů. (31.1.2017)
Zakladatelka Mobbing Free Institutu hostem vysílání České konference rádia Vysíláme pro Vás
Stále častěji se šikana stává nechtěnou součástí našich životů, ať už u dětí ve školách, tak i v zaměstnání a na pracovištích. Zhoršuje se tak pracovní i životní prostředí, kde oběti trpí psychickými, fyzickými i sociálními problémy, které mohou v extrémních případech skončit i smrtí. Proč? Co s tím? Můžeme to změnit? Otázky pro Michaelu Švejdovou, z MFI. (Publikováno 21. 2. 2017)
Šikanu zažily dvě pětiny zaměstnanců
Dvě pětiny (38%) zaměstnanců zažily v posledních měsících na pracovišti šikanu, šestnáct procent dokonce opakovaně. Vyplývá to z odpovědí zaměstnanců v průzkumu Jobsindex společnosti LMC. (Zdroj: Novinky.cz, 1. února 2017)
Záznam z vysílání nedělního Radiožurnálu Českého rozhlasu
Na šikanu na pracovišti si v ČR v roce 2016 stěžoval každý čtvrtý člověk, jak vyplynulo z výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, provedeného mezi více než 7000 zaměstnanci. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje pilotní projekt na řešení šikany, prozatím ve státní správě. Více si poslechněte v záznamu z vysílání Radiožurnálu ze dne 29. ledna 2017. (zdroj: Český rozhlas)
Božena Rajmanová, Šikana v zaměstnání
Hrdina, blázen nebo udavač? Aneb jak česká společnost vnímá oznamovatele korupce a další témata spojená se šikanou na pracovišti. Božena Rajmanová hostem internetové TV Cesty k sobě. (Publikováno 30.1.2017)
Případ whistleblowerky: Říkali jí, že si zahrává s ohněm. Nevzdala to
Whistleblowerky jsou označovány za hrdinky, které se vzepřely zkorumpované státní správě. Jednou z nich je i Božena Rajmanová (v MFI má na starosti Mobbing Free Poradnu). Její příběh nespravedlnosti ale odhaluje, že problémy musíme hledat jinde, než jen v korupci… (Deník Referendum, 16.9.2016)
Šikana v práci
Rozhovor Michaely Švejdové z MFI a Tomáše Hajzlera (https://www.tomashajzler.com a https://www.peoplecomm.cz) o tom, co je to šikana v práci, jak častý je to u nás jev, proč vzniká a co s tím… (Publikováno 28.8.2016)
Založení Mobbing Free Institutu – rozhovor pro Studio ČT24
Rozhovor pro Českou televizi, který následoval bezprostředně po 1. tiskové konferenci k založení Mobbing Free Institutu v Evropském domě v Praze. Host: Michaela Švejdová, zakladatelka MFI. (Vysíláno 21.6.2016, vstup MFI cca od 15:10)
rozhovor pro Studio ČT24
(Vysíláno 21.5.2016)
Šikana na pracovišti – způsoby obrany
Šikana na pracovišti je vysoce rozšířená a oběti šikany nemají dostatečné nástroje pro svoji obranu, případně nevyužívají ani současné možnosti. (Vysíláno na TV Barrandov)
Rozhovor pro Český rozhlas Plus
Pětina zaměstnanců v Česku má problémy s mobbingem, tvrdí vědci. Spolu s Rakouskem a Finskem tak Česká republika patří v Unii mezi země, kde se lidé nejvíc setkávají se šikanou… (Vysíláno 9.5.2016, vstup MFI cca od 13:10)
Odbornice na šikanu na pracovišti Michaela Švejdová
Živý chat s Michaelou Švejdovou pro iDNES.cz. Otázky a odpovědi na reálné situace, které mohou potkat každého z nás. Jak reagovat a postupovat v případě výskytu šikany? Jak se projevují důsledky dlouhodobého neetického jednání? Co může být příčinou a jak se chránit? Na tyto dotazy odpovídala odbornice na vztahovou patologii. (iDNES.cz, vydáno 12.10.2015)
Zavalení prací a psychický teror. Šikana má mnoho podob, říká expertka
Práce, která se už nedá stíhat. Křik, šmírování nebo ponižování. To vše má stejného jmenovatele – šikanu v zaměstnání. Je třeba si uvědomit svou hodnotu a nenechat si šikanoidní jednání líbit, radí zakladatelka poradny Šikana v práci Michaela Švejdová. Následky můžou být pro člověka fatální, zejména ty zdravotní. (iDNES.cz, vydáno 11.10.2015)
Senátor Michálek: Šikana na pracovišti má být ošetřena zákonem
Různé formy šikany na pracovišti by měly být definovány zákonem. Shodli se na tom odborníci a hosté veřejného slyšení v Senátu, které inicioval senátor Libor Michálek. Ten chce předložit návrh zákona na začátku roku 2016. (Parlamentnilisty.cz, Vydáno 1. 10. 2015)
Šikanovaní zaměstnanci nemají zastání. Potřebujeme, aby šikanu vymezil zákon, shodují se odborníci
Se šikanou v zaměstnání se v Česku setkala skoro čtvrtina lidí. České právo ale pojem šikany nezná, a tak je její prokazování velmi složité. Při úterním slyšení v Senátu se na tom shodli právníci, psychologové i sami šikanovaní. (www.ihned.cz, 29.9.2015)
VIDEO – Šikana na pracovišti – rozhovor pro ČT
Šikana má mnoho podob. Jednou z nich je i šikana na pracovišti, která není o nic méně nebezpečná, než ostatní formy. Jak jí čelit a řešit? Odpoví Michaela Švejdová, spoluzakladatelka Anti-Mobbing-Clubu. (Studio 6 na ČT 24, 13.1.2015).
Šikana se šíří mezi učiteli i zdravotníky. Pro oběti se otevírá poradna
Lidí, kteří se někdy v životě stali obětí šikany, přibývá. Psychické násilí se nejčastěji vyskytuje ve zdravotnických a školských zařízeních. (iDNES.cz, vydáno 13.1.2015)
Souhrn článků k tématu šikany (nejen) na pracovišti – Právě Dnes
Souhrn článků z různých zdrojů…