OZNAMOVATELÉ

První pomoc při řešení šikany
Ke stažení zdarma

Na začátku stojí váš příběh a odvaha

Postavit se šikaně vyžaduje velkou sílu i odvahu. Pokud si nejste jisti jestli se na vašem pracovišti jedná o mobbing, vyplňte prosím Inventuru útoků a seznamte se s problematikou. Předejdete tak případným nedorozuměním.

Pokud víte, že jde o šikanu, provedeme vás procesem odhalování, řešení, eliminace i prevence. Ukážeme souvislosti, pomůžeme vám  vyvarovat se základních chyb.

Nebude to však ze dne na den, neboť velmi záleží na charakteru vašeho pracoviště, mobbingu, příčinách, a také na vaší vytrvalosti. Bez vašeho aktivního přístupu to nepůjde. Jen vy totiž znáte vaše pracoviště i souvislosti nejlépe. My máme zase zkušenost se šikanou a rádi vám pomůžeme.

Stáhněte si postupy pro oznamovatele a využijte našeho FB Inkognito klubu, kde nebudete sami. Najdete zde spoustu inspirace, článků, návodů, videí a poradenství zdarma. Naučíme vás, jak násilí na pracovišti zamezovat a čelit útokům. Pomůžeme vám propojit se s dalšími organizacemi, které mohou být v eliminačním procesu nápomocné.

Je tedy třeba udělat první krok a rozhodnout se, zda chcete šikanu a vaši situaci řešit. Odpovědnost je na vás a my s vámi můžeme vyrazit na cestu za vlastní svobodou a důstojnou prací.

Vážíme si každého jednotlivce, který si stoupne nejen sám za sebe, ale také za lepší budoucnost nás všech. Ctíme diskrétnost každé osoby i případu. Snažíme se jít smírčí a objektivní cestou.

Inventura útoků

DVANÁCTERO bez šikany

ENCYKLOPEDIE ŠIKANY

Co nejrychleji bez šikany

Praktická příručka ke stažení

Diagnostika

Pomůžeme vám šikanu rozpoznat, analyzovat a nasměrovat vás.

Strategie a taktiky

Společně vybereme nejvhodnější řešení pro vaši situaci.

Komplexní know-how

Staňte se specialistou. Zorientujte se v problematice, pomůžete ostatním.

Inkognito klub

Využijte potenciálu krize a kultivujte sebe i společnost v naší anonymní FB skupině.

První pomoc a základní kroky u šikany v práci

  • Jste rozhodnutí šikanu řešit? Nebo jen zjišťujete informace? Ujasněte si, kolik máte ještě sil a jaký máte záměr dříve, než se pustíte do akce.
  • Ve zkratce si popíše svou situaci, příběh. Pravdivě zaznamenejte hlavní faktické události. Písemné záznamy později využijete.
  • Vyplňte inventuru útoků a shromažďujte důkazy o šikanózním chování. Budete je potřebovat.
  • Pokuste se vyhýbat útokům a nebýt sám. Ohraďte se, vyjádřete nesouhlas a hledejte svědky i důkazy, pište si deník. Pozorujte situaci, chování kolegů i vedení.
  • Připravte si vaši smlouvu, náplň a popis práce. Vyhledejte firemní směrnice a etické kodexy. To vše budete potřebovat.
  • Chcete-li šikanu řešit co nejrychleji, potřebujete se poradit a zorientovat se v situaci, využijte naší placené individuální konzultace. U šikany neexistuje jednotné řešení, každý případ je něčím specifický a vyžaduje individuální přístup. Pomůžeme vám situaci zmapovat, provést osobní diagnostiku, nalézt příčiny, nahlédnout do rizik a rozsahu šikany. Vybereme společně tu nejvhodnější strategii pro vás, organizaci v souvislosti s charakterem mobbingu. Nasměrujeme vás, pomůžeme komunikovat s vedením i nápomocnými organizacemi. Doporučíme vhodné postupy pro zvládnutí krize a posílení vaší osobnosti.
  • Pokud chcete projít procesem sami, můžete využít Inkognito klubu,  kde najdete nejen spřízněné duše a expertní rady zdarma, ale také zajímavé odkazy a materiály.

2. Nepodceňujte šikanu a dobře se připravte

  • Máte-li shromážděné důkazy, za které se považujeme také vyplnění inventury útoků, můžeme se společně pustit do analýzy situace. Obvykle prostudujeme podklady a šikanu na základě vaší výpovědi a důkazních materiálů buď potvrdíme nebo vyvrátíme. Musí totiž splňovat určitá kritéria. Zároveň vidíme pouze jeden úhel pohledu a k objektivnímu posouzení je třeba vzít v potaz také názor druhé strany, kolegů i zaměstnavatele. Za šikanu nepovažujeme občasné emoční vychýlení kolegy nebo narušené vztahy, ale dlouhodobé, systematické a opakované neetické jednání. 
  • Teprve po důkladné diagnostice a analýze připravujeme společně vhodné eliminační strategie.
  • S oznamovatelem vždy diskutujeme všechny navrhované kroky a možné reakce okolí, mobberů, vedení apod. Klient se pak v klidu a určitém časovém rozmezí rozmyslí a rozhodne, kterou cestou se vydá. Podle odezvy v zaměstnání pak pokračujeme v eliminačních aktivitách. Hlavním záměrem je psychická pohoda, minimalizace rizik, bezpečí klienta a prevence šikany jako takové.

3. Dynamika vztahů vás může překvapit

  • Když nahlédnete do Encyklopedie šikany zorientujete se lépe v jednotlivých útocích, strategiích mobberů a především se můžete pokusit rozpoznat, zda se jedná o šikanu vědomou či nevědomou. Důsledky jsou stejné, řešení odlišné. Pokud vás někdo šikanuje vědomě, útoky se obvykle po jakékoliv snaze problém vykomunikovat zesílí a mohou být rafinovanější. Kolegové, kteří se vás běžně zastávají osobně, nemusí mít sílu upozornit na neetické jednání veřejně. Strach z toho být šikanován, může způsobit, že na celou situaci i řešení zůstanete sami.
  • Pokud se na to cítíte, můžete zkusit mapovat a řešit situaci interně. Hovořit s kolegy, hledat oporu u spolupracovníků, vedení, rodiny, poradny apod. Je důležité řídit se vlastní intuicí, být obezřetný a myslet především na své bezpečí. 
  • Pokuste se upozornit mobbera na to, jak se cítíte (hovořte v „já modu“) a pokud to jde, vyhraňte se neetickému jednání. To může být samo o sobě velmi náročné, obzvláště pokud je přímá komunikace riziková, máte opodstatněné obavy z odvety nebo zesílení útoků. Pokud se jedná o šikanu nevědomou, daří se situaci zamezit hned v počátcích. U vědomého mobbingu útoky obvykle zesílí. U patologické šikany možná víte předem, jaká bude odezva, neboť si ji vyzkoušeli kolegové před vámi. V takovém případě je třeba zvážit závažnost rizik i vaše osobní možnosti. Naše zkušenost je však taková, že pokud vytrváte, mobbeři se časem odhalí sami.
  • Mobbeři mohou mít své specifické taktiky, šikana může být rafinovaná a kolektiv nemusí reagovat dle vašeho očekávání. Snažte se najít si v práci nebo i mimo ni spřízněnou duši. Někoho, s kým můžete situaci probrat, svěřit se. Někoho, komu můžete důvěřovat. Dynamika v týmu může být náročná a proměnlivá. Je důležité mít pilíře, o které se můžete opřít ať už je to rodina, přátelé či aktivity, které vás v krizi podrží (procházky v přírodě, domácí mazlíčci, sport, zahrada, dobrá kniha, úklid, odpočinek).
  • Než se pustíte do osobního boje s mobbingem, doporučujeme vyzkoušet nejdříve smírčí cestu, abychom předešli nedorozumění. To by nám však nemělo bránit v zaznamenávání a monitorování situace za účelem vlastního bezpečí. Také u soudů upřednostňují mediaci, dohody a smírčí řešení, ovšem vždy po vás vyžadují fakta a dokumentaci. Co jste tedy za sebe udělali proto, aby se situace zlepšila, vyjasnila, napravila? Čím můžete prokázat, že šikana či neetické jednání na pracovišti vyskytují? Máte již vyplněný dotazník inventury útoků? Shromažďujete důkazy? Máte svědky?
  • Postavte se aktivně k vaší situaci a zkuste hledat nápravné kroky. Nepřestávejte situaci monitorovat a zaznamenávat.
  • V případě, že se rozhodnete pro spolupráci s Mobbing Free Institutem, budeme od vás potřebovat aktivní přístup, zájem i součinnost. Pomůžeme vám sestavit individuální strategii pro ochranu i obranu,  připravit vás na komunikaci s vedením i mobberem, připravit důkazní materiály, dát situaci do souvislosti, zajistit podkladové materiály pro šetření či komunikaci s právníky, inspekcí, ombuds osobami apod. Společně zvážíme možnosti s ohledem na vaši stávající situaci i psychiku. Zahájíme komunikaci s vaší organizací a provedeme vás celým procesem od A do Z. Pro konkrétní formy spolupráce nás prosím kontaktujte. Ke každému oznamovateli přistupujeme z důvodů odlišnosti situací individuálně.
  • V některých případech komunikujeme přímo s vedením a upozorňujeme na možnou vztahovou patologii, žádáme o prošetření šikany i opatření.  Informujeme o problematice a situaci ve společnosti, vyjmenujeme klientem zmiňovanou vztahovou patologii či formy šikany, přiložíme základní informace a doporučíme anti-mobbingové aktivity. Bez klientova souhlasu a úprav žádost neposíláme ani nejmenujeme. Diskrétnost a bezpečnosti klienta jsou pro nás na prvním místě. Jde nám především o smírčí řešení těchto záležitostí především na interním poli.
  • U některých firem se komunikace daří a o spolupráci projeví zájem. Situaci objektivně prošetří, nepodceňují ani nebagatelizují. Naopak hledají aktivně cestu k nápravě a zlepšení pracovního prostředí. Taková firma sáhne po edukaci, revizi směrnic a firemní kultury, volí mediaci, práci s týmem, nastavení sociálního a psychologického bezpečí. U větší destabilizace či toxicity sahají po resilienčních a stabilizačních workshopech, nabízí podporu oznamovatelům i týmu.
  • Některé z firem na dopisy ani volání svého zaměstnance o pomoc nereagují nebo se dopouští základních chyb, kterými je například interní zveřejnění situace či jména oznamovatele, bagatelizace, nepromyšlená konfrontace mobbera a oznamovatele, shromažďování důkazů proti oznamovateli, nabádání ostatních, ignorace, protahování řešení či komentáře typu, že vztahy nejsou v kompetenci zaměstnavatele apod. V takovém případě se pak pokoušíme společně kontaktovat interní subjekty jako je mateřskou společnost, interní ombuds osoby, příslušné osoby, etické komise, zřizovatele, odbory apod. Pokud ani zde není reakce, doporučujeme a připravujeme oznamovatele na kontakt se státními organizacemi jako je SÚIP, OIP, VOP, policii, ministerstva, Whistleblowing centrum nebo ty, kteří mají pramovoc provádět kontrolu.
  • Obvykle mají písemné ohlasy směrem k vedením svůj efekt, i když reakce není optimální nebo dle očekávání. Často se stává, že oznamovatele vypovídají, že se situace na pracovišti následně zlepšila nebo uklidnila. Někde se však může situace zhoršit, obvykle pokud jde o vědomý mobbing. V takovém případě pokračujeme dle dobré praxe.
  • Následné kroky přizpůsobujeme aktuálnímu dění v organizaci a vztahové dynamice, především s ohledem na bezpečí oznamovatele. Rozsáhlost taktik, zákeřnosti mobberů, motivy a praktiky vedení mohou předčit očekávání. Někdy se za šikanou  skrývají finanční úniky, informační či mocenské manipulace, touha po moci apod. Díky dobré praxi však dokážeme oznamovatele upozornit na možná rizika a společně jim předcházet.
  • Naši konzultanti jsou k dispozici oznamovateli také v těžkých situacích, které v zaměstnání prochází, před pohovorem, poradou, kde se daná situace řeší. Při ataku od kolegů či nadřízeného.
  • V případě, že se klient rozhodne odejít ze zaměstnání a chce i přesto na situaci upozornit, posíláme zaměstnavateli po odchodu informační dopis s žádostí o prošetření či přehodnocení přístupu šikany na pracovišti s doporučeným důstojného pracoviště a preventivními opatřeními.
  • Je třeba počítat s tím, že řešení šikany je dlouhodobější záležitostí a jeho šetření, řešení i eliminace může trvat několik týdnů,  měsíců, rok i více. Záleží na závažnosti, souvislostech, důsledcích, rizicích i druhé straně apod.
  • V případě, že je mobbing nevědomý, můžeme předpokládat, že se situace zlepší rychleji. Nadějí je také „osvícené“ a uvědomělé vedení, které opravdu zareaguje, zamezí útokům, situaci objektivně prošetří a nastaví opatření.
  • Bohužel nemusíte vědět, co je pravou příčinou šikany. Politické, korupční či mocenské manýry se neodhalují snadno a někdy je potřeba přizvat organizace jako je Transparency International, Oživení, Protikorupční fond apod. Taková šikana pak může být impulsem k odhalení nebo naopak naopak může být celý proces daleko komplikovanější a východisko nesnadné.
  • Od toho jsou zde nově oznamovací systémy pro ochranu „whistleblowerů„, tedy oznamovatelů, které slouží, k jejich ochraně.
  • Je potřeba šikanu netolerovat a zasazovat se aktivně o důstojné pracovní podmínky. Život a zdraví máte však jen jedno a někdy může být změna pracovního prostředí vaší záchranou a tím nejlepším signálem pro zaměstnavatele.
  • Pokud si nejste jisti, využijte naší konzultace, společně zvážíme to nejlepší možné řešení pro vás i vaši celkovou situaci.

Nenechte si ujít…

Ke stažení

Mobbing Free příručku, desatero, dotazník pro inventarizaci a upozornění pro zaměstnavatele najdete na našich stránkách volně ke stažení.  Odborné materiály a metodiky lze objednat na info@sikanavpraci.cz.

Vzdělávací programy a kurzy

Předejděte základním chybám. Připraveným štěstí přeje a změna je jen ve vašich rukou. Inspirujte se příběhy druhých, využijte naší expertizy a osvojte si jedinečné know how na našich kurzech, živě i on-line.

Osobní konzultace

Každá situace je specifická, pracoviště i lidé jedineční a takový je i náš přístup. Jen vy víte, co může pomoci, ale s námi na to můžete přijít dříve. Pomůžeme vám rychle a efektivně zmapovat situaci, získat nadhled a ukázat směr.

unlock free PDF

You have Successfully Subscribed!

Free PDF download

You have Successfully Subscribed!